Як вибрати вініловий програвач?

Як стверджують меломани, на відміну від цифрового формату, вініловий демонструє не чистоту і глибину, а тепло і жвавість звуку. Сам процес викочування пластинки, установки її на поворотний стіл, торкання голкою доріжки вже викликає трепет, особливо якщо це старовинна запис з батьківської колекції або останній реліз улюбленого виконавця. Для прослуховування цих записів потрібен перетворювач звуку, який називається програвачем вінілових пластинок.

Якими бувають вінілові програвачі?

На відміну від грамофонів часів наших бабусь, програвач часто не є самодостатньою конструкцією, а входить до складу акустичних систем разом з колонками, підсилювачами і з'єднувачами.

Рідше зустрічаються так звані комбайни - програвачі, в яких вбудовані всі необхідні компоненти, в тому числі акустика, підсилювачі, роз'єми для з'єднання з ПК. Як правило, якість звучання на них відчутно нижче, ніж в повноцінних акустичних перетворювачах.

Більшість автентичних звукознімачів минулого вже вийшли з ладу, тому меломани спантеличені питанням - як вибрати програвач вінілових пластинок для будинку, який зуміє зберегти жвавість і теплоту звуку. Розберемо деталі і секрети вибору хорошого програвача для вінілу з прикладами моделей, які увійшли до рейтингу відгуків покупців.

Вибір вінілового програвача: тонкощі і правила

Перший крок при виборі, який вініловий програвач краще купити - знайомство з його базовим пристроєм.

Основними компонентами звукоснімающей системи є:

  • база - міцну основу, на якому розміщені робочі елементи;
  • поворотний стіл - диск, на який кладуть пластинку для програшу;
  • тонарм - та сама рухлива ручка, яку встановлюють на доріжку;
  • головка звукознімача - з голкою, яка ковзає по доріжці, знімаючи звук з осередків.

Крім них, до складу програвача входять кнопки управління, в тому числі кнопка пуску, вибору швидкості обертання, регулятор висоти ручки, роз'єми для підключення колонок і ПК.

Частина системи або комбайн?

Основна частина програвачів складається тільки з звукоснімающей частини - столу, тонарма з голкою і керуючої системи. Акустика, підсилювачі, інші елементи відтворення підключаються окремо. Фонокорректор і голку з картриджем також можуть не входити в комплект поставки.

Якість звучання у таких моделей краще, а можливостей настройки - більше. Якщо ви хочете не тільки почути улюбленого виконавця 20-60-річної давності в оригіналі, а й відчути себе справжнім діджеєм епохи диско, то краще вибирати компонентні моделі.

Фонокорректор

Аудіосигнал, який знімається голкою звукоснімающей головки, сам по собі слабкий. Тому він потребує посилення і корекції, для чого служать фонокоректори. Професіонали віддають перевагу моделям зі знімними Фонокоректори - їх можна замінити на більш якісні і досконалі. Ціна таких деталей досить дорога, крім того, вони займають додаткове місце, але без них не зібрати професійну музичну систему.

Але основна частина програвачів оснащена вбудованими Фонокоректори, сумісними зі звукоснімающімі головками стандарту МС або ММ. Такий варіант дешевше і простіше.

Типовий вибір вінілового програвача для домашнього прослуховування— Audio-Technica AT-LP3, Audio-Technica AT-LP60X, Audio-Technica AT-LP120XUSB, ION Mustang LP  з ремінною передачею і вбудованим коректором.

Тип головки

Перш, ніж купити вподобаний програвач, переконайтеся, що звукознімач має стандартне кріплення. По-перше, в разі несправності головку легше замінити. По-друге, якщо ви зважитеся на модернізацію, буде простіше підібрати заміну. При заміні враховуйте тип картриджа - МС або ММ.

Автоматика або автостоп

Автоматизація програвачів може бути повна або обмежуватися автостопом. Повна автоматизація означає, що при запуску програвача тонарм встановиться на доріжку, а після закінчення відтворення повернеться в початкове положення.

Наприклад, в категорію повністю автоматизованих моделей входить двошвидкісний Sony PSL-X310BT. Обертання побудовано на пасової передачі, швидкості перемикаються за допомогою електронного управління. У комплект входять пряма ручка тонарма довжиною 19.5 см, фонокоректор і змінний картридж з голкою N-6516-1.

Автостоп - простіша система. Коли пластинка скінчиться, поворотний диск перестане обертатися, а ручка тонарма підніметься. Установку голки на доріжку і повернення тонарма на місце виконується вручну.

Представник цієї категорії - трехскоростной Denon DP-400 з ремінною передачею і вбудованим коректором. Швидкості перемикаються в електронному режимі. Тонарм, що поставляється в заводському комплекті, класичної зігнутої форми, довжиною 22 см. Підтримується швидкість старого стандарту 78 оборотів в хвилину.

Найдорожчі професійні моделі випускають абсолютно без автоматизації, залишаючи контроль за відтворенням на розсуд діджея.

Функціональні відмінності програвача

Заключний аргумент у визначенні, як вибрати вініловий програвач для будинку - додаткові функції. Вони можуть включати:

  • старий формат швидкості відтворення - 78 оборотів в хвилину, прийнятий в моделях минулого століття;
  • оснащення за принципом багатофункціональних радіол - в тому числі приймач, будильник та інші;
  • ручне перемикання швидкостей.

Наприклад, Camry CR1113 поєднує трьохшвидкісне відтворення, автостоп, вбудований коректор, а також будильник, приймач для амплітудного і ультракороткого мовлення. Автоматизація включає тільки функцію автостоп, що цілком достатньо для домашнього прослуховування, в тому числі і на класичній швидкості в 78 оборотів.

Співмешканці ненавидять вашу музику? А може, ви просто віддаєте перевагу вірності та зручності навушників? Підключіть свій програвач за допомогою вбудованого фонокоректора до підсилювача для навушників, і ви готові до прослуховування. Багато підсилювачів також мають виходи для навушників, тому, якщо ви хочете слухати як з навушниками, так і з динаміками, тоді підійде традиційне налаштування.